کاربرد ناودانی در ساختمان سازی

کاربرد ناودانی در ساختمان سازی
فهرست مطالب

نادوانی یکی از پرمصرف ترین پروفیل ها در صنایع مختلف به ویژه صنعت ساختمان سازی است. کاربرد ناودانی در ساخت سازه‌ های فلزی مانند تیرها، ستون‌ ها، خرپاها و پل‌ ها است. از ویژگی های اصلی ناودانی‌ می توان به استحکام بالا، مقاومت در برابر خوردگی و وزن سبک آن اشاره کرد. این خصوصیات باعث شده است ناودانی به یکی از پروفیل های پرطرفدار در صنایع مختلف تبدیل شود. برای آشنایی بیشتر با ناودانی و انواع آن می توانید مقاله مندرج در وبسایت کیلوتن را مطالعه کنید.

ناودانی ها که در زبان انگلیسی به لوله های فولادی U معروف هستند، نوعی از محصولات فولادی است که به روش نورد گرم تولید می شوند و در ساخت و ساز ساختمان کاربرد فراوانی دارند. ناودانی از یک جان و دو بال تشکل شده است و در اندازه ها و ضخامت های مختلف تولید می شود. شکل کلی این پروفیل فولادی استحکام ساختاری را فراهم می کند که برای قاب بندی و تقویت ایده آل است. در ادامه به معرفی ناودانی و کاربرد آن در ساختمان خواهیم پرداخت.

ناودانی چیست؟

ناودانی یک پروفیل باز است که به شکل حرف U انگلیسی است. ناودانی ها از یک سطح افقی که جان نامیده می‌شود و همچنین دو سطح عمودی که بال نام دارد، تشکیل شده اند. ناودانی‌ های موجود در بازار دارای ضخامت و ابعاد متنوعی هستند.
در بازار ایران این محصولات بر اساس وزن، به دو دسته سبک و سنگین تقسیم می شوند. مدل سنگین وزن نوعی ناودانی است که وزن و ابعاد آن مطابق جدول اشتال است. اما مدل سبک آن وزنی کمتر از مقادیر در جدول اشتال دارد، از این رو به آن ناودانی سبک می گویند.

همچنین ناودانی ها را می توان به دو نوع مشبک و ساده تقسیم کرد. تفاوت اصلی بین ناودانی ساده و مشبک در شکل ظاهری آنها است. ناودانی ساده دارای سطح جان و بال یکپارچه است، اما ناودانی مشبک سوراخ‌ هایی در سطح جان و بال دارد. این سوراخ‌ ها باعث کاهش وزن ناودانی مشبک و همچنین افزایش استحکام آن می‌ شوند.

مدل مشبک ناودانی نیز مانند نوع ساده از ورق های مقاوم در برابر حرارت ساخته شده اند و قابل تا شدن هستند. ناودانی ساده و مشبک دارای کاربردهای مختلفی هستند. ناودانی ساده در ساخت سازه‌ های ساختمانی مانند تیرها، ستون‌ ها، خرپا و پل‌ ها استفاده می‌شود. ناودانی مشبک در ساخت سازه‌ های سبک مانند قفسه‌ های فلزی، نرده‌ ها و حفاظ‌ ها استفاده می‌شود.

از سوی دیگر، ناودانی ها را می توان از مواد مختلفی مانند آلومینیوم، فولاد ضد زنگ، گالوانیزه یا کامپوزیت های پلیمری ساخت که هر کدام خواص و کاربردهای خاص خود را دارند.

مزایای استفاده از ناودانی

مزایای استفاده از ناودانی در ساختمان سازی عبارتند از:

 • استحکام بالا: ناودانی‌ ها دارای استحکام بالایی هستند و می‌ توانند بارهای سنگین را تحمل کنند.
 • مقاومت در برابر خوردگی: ناودانی‌ ها از فولاد یا آلومینیوم ساخته می‌شوند که هر دو از مواد مقاوم در برابر خوردگی هستند.
 • وزن سبک: ناودانی‌ ها وزن سبکی دارند که باعث می‌شود تا سازه‌ های فلزی سبک‌ تر و مقاوم‌ تر شوند.
 • قیمت مناسب: ناودانی‌ ها قیمت مناسبی دارند که باعث می‌ شود تا گزینه‌ ای مقرون‌ به‌ صرفه برای ساخت سازه‌ های فلزی باشند. 

انواع کاربرد ناودانی

انواع کاربرد ناودانی در صنایع مختلف عبارتند از:

 • ساخت سازه‌ های ساختمانی
 • ساخت تجهیزات صنعتی
 • ساخت مبلمان
 • ساخت قفسه‌های فلزی
 • ساخت نرده‌ها و حفاظ‌ها
 • ساخت لوله‌های آبیاری

بررسی کاربرد ناودانی در ساختمان و صنایع مختلف

ناودانی کاربرد وسیعی در صنایع مختلف دارد، اما مهمترین کاربرد آن در صنعت ساختمان، استفاده در فونداسیون و قاب است. کاربرد دیگر ناودانی در ساختمان سازی، ساخت نما است. ناودانی های آلومینیومی اساس نما را تشکیل می دهند و بر اساس طرح، قسمت های مختلفی بر روی آن نصب می شود.

در تولید این پروفیل از ورق گرم به عنوان ماده اولیه استفاده می شود که قابلیت گالوانیزه شدن نیز دارد. این نوع ناودانی یکی از پروفیل های پرطرفدار در ساخت ماشین آلات صنعتی به شمار می رود و استفاده از ناودانی های ساده نیز در ساخت پل ها و سایر قطعات صنعتی بسیار متداول است.

ناودانی های موجود در بازار با توجه به شکل بالها، به دو دسته UPN و UPE تقسیم می شوند. هر کدام شکل منحصر به فردی دارند که منجر به استفاده از آن ها در پروژه های ساختمانی، فونداسیون و قاب ها شده است. در زیر برخی از زمینه های کاربردی این محصول فولادی را به طور جداگانه شرح می دهیم.

 • اسکلت ماشین های سنگین
 • قاب و چارچوب
 • ماشین آلات
 • سازمان های دریایی
 • تجهیزات ساختمان

ناودانی UNP بر اساس استانداردهای اروپایی تولید می شود. این نوع ناودانی به دلیل استحکام و وزن بالایی که نسبت به سایر انواع ناودانی دارند، در پروژه های عمرانی بزرگ استفاده می شود. همچنین در ساخت تیر، ستون و خرپا نیز کاربرد دارند. 

استفاده از ناودانی در ساخت و ساز پروژه های عمرانی

همان طور که می دانید این محصول به طور گسترده در صنعت ساختمان استفاده می شود. انواع این پروفیل های فولادی در بازار آهن به خرید و فروش می رسند و هر کدام در قسمتی از ساختمان استفاده می شود. به طور کلی ساختار منحصر به فرد ناودانی به آن اجازه می دهد تا برای قاب بندی و فونداسیون در پروژه های ساختمانی استفاده شوند.

کاربرد ناودانی در ساختمان بیشتر در مناطقی است که بار وجود ندارد. البته مهندس عمران باید دانش خوبی نسبت به این موضوع داشته باشد و بتواند هر مدل را در جای مناسب خود قرار دهد. ناودانی ها به صورت تکی یا جفتی در صنعت استفاده می شوند. به عنوان مثال، به صورت جفت برای ساخت خرپا و تکی برای تیر استفاده می شود.

به طور کلی از این محصول در بخش هایی مانند ساخت تیر، ستون و خرپا برای پی ساختمان ها، قاب ها و کرکره ها استفاده می شود. علاوه بر این، در نمای خانه نیز کاربردهای متنوعی دارند و ناودانی های آلومینیومی پایه و اساس نما را تشکیل می دهند.

کاربرد ناودانی در انواع سقف ها در ساختمان

ناودانی های فولادی را می توان به عنوان تیر برای سقف های سبک استفاده کرد. در واقع از آن ها برای پشتیبانی از عرشه سقف نیز استفاده می شود. این پروفیل ها کوچکتر و سبکتر از تیرهای چوبی هستند و استحکام و دوام ذاتی آن ها به آن ها اجازه می دهد تا بارهای بیشتری را نسبت به تیرهای چوبی معمولی تحمل کنند.

ناودانی نسبت به تیرهای معمولی استحکام و قدرت بیشتری دارد. آن ها همچنین در برابر بیشتر آسیب هایی که سقف های چوبی با آن مواجه هستند، مانند آسیب های ناشی از رطوبت، مقاومت می کنند. برای سقف های سنگین، ناودانی ها در بالای تیرآهن IPE قرار می گیرند. و شکاف بین درزها را پر می کند و به آنها اجازه می دهد تا از هم جدا شوند و اتصال لازم را برقرار می سازد.

چگونه از ناودانی در ساخت نما استفاده می شود؟

از جمله کاربردهای ناودانی در ساختمان می توان به نمای سازه اشاره کرد. ناودانی های آلومینیومی در اجرای نماهای زیرسازی و مدرن استفاده می شوند و برای زیرسازی نماها، که در واقع پایه اصلی نما هستند، از مصالح و مقاطع مختلف با توجه به نوع پوشش نهایی در نما و سیستم نصب استفاده می کنند.

سخن پایانی

در این مقاله از سایت کیلوتن در رابطه با کاربرد ناودانی در ساختمان سازی صحبت کردیم. همان طور که مشخص شد استفاده از ناودانی در چهارچوب در و پنجره ساختمان ها به چشم می خورد، از کاربردهای مهم دیگر می توان به ساخت ستون، خرپا، نماهای اسکلتی و … اشاره کرد.

انواع ناودانی صنعتی، ساده، UPN و … در قسمت های مختلف ساختمان با توجه به جنس و شکل ظاهری، میزان مقاومت در برابر فشار وارده و … مورد استفاده قرار می گیرد. اکنون که با کاربرد ناودانی در ساخت و ساز ساختمان آشنا شدید، می توانید برای خرید و استعلام قیمت ناودانی با کارشناسان ما در مجموعه کیلوتن تماس بگیرید. همچنین امکان دسترسی به قیمت ناودانی سنگین و خرید آنلاین ناودانی در صفحه این محصول برای مصرف کنندگان فراهم شده است.

دسته بندی محصول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *